Fiyat Aralığı: » -

İlanları karşılaştırın

ERA Karya Blog

EV DEKORASYONU HEM ZEVKLi HEM DE ZOR BiR iŞ. ZEVKiNiZE GÖRE DEKORE ETTiĞiNiZ, ŞIK BiR YAŞAM ALANI YARATMAK iSTERKEN FARKINDA OLMADAN HATA YAPABiLIRSiNiZ. KAOTIK BIR GÖRÜNTÜYÜ ENGELLEMEK iÇiN YANLIŞLARI VE DOĞRULAR iÇİN BURADA!

 

Evinizi dekore ederken dekorasyon dergilerine mi güveniyorsunuz? Dikkat edin, eviniz mobilya dükkanı gibi görünebilir!

 

Çok fazla eşya odanızı kalabalık gösterirken yanlış perde seçimi evinizin havasını kötü gösterebilir. İşte, ev dekorasyonunda kaçınmanız gereken hatalar…
Aydınlatma sistemini planlayın Yanlış aydınlatma sistemi odanızdaki havayı etkiler ve odanızın sönük görünmesine sebep olabilir. Nasıl ki evinizdeki mobilya düzeni için bir plan yapıyorsanız, odanızı daha aydınlık gösterebilecek aydınlatma sistemi için de plan yapın.
ÇOK AKSESUAR ODANIZI DAĞINIK GÖSTERIR
Odanızda çok sayıda dekorasyon eşyasının olması odanızı dağınık gösterir. Bu durum odanızda gerçekten öne çıkmasını istediğiniz parçanın kaybolup gitmesine neden olur. Diğer yandan bu durum eşyaların temizlenmesini de zorlaştırır. Bu sebeple aksesuar seçerken daha seçici olun ve odanıza en çok yakışacak objeleri almaya dikkat edin.
EViNiZi SANAT GALERISI GiBi YAPMAYIN!
Sanat galerilerinde duvarda tek renk kullanmanın belli bir amacı vardır; duvardaki sanat eserlerini ön plana çıkarmak. Ancak yaşam alanınızda tek renk evinizi soğuk gösterebilir. Bunun yerine duvarınızda birbirini tamamlayan sıcak renkler kullanabilirsiniz. Duvarlarınızda farklı renkler denemekten korkmayın!
TABLOLARI GÖZ HiZANiZA ASIN
Evinizin duvarlarına seçtiğiniz tablolar sizin zevkinize dair ipuçları verir. Ancak tablo seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken, seçtiğiniz tablonun odanızda uygun yükselikte olmasıdır. Tablonuzu göz hizanıza denk gelecek bir şekilde asmaya dikkat edin.
EViNiZ DEKORASYON DERGiLERiNDEN FIRLAMIŞ GiBi OLMASIN!
Dekorasyon dergilerinin sıkı bir takipçisi olabilirsiniz ancak bu dergilerde her gördüğünüz dekorasyon önerisi eviniz için uygun olmayabilir. Unutmayın, dergide gördüğünüz her detayı odanıza uygulamak evinizi mobilya dükkanı gibi gösterebilir! Mümkün olduğunca evinizin
tarzına uygun parçaları seçin. Böylece eviniz daha doğal ve stilinize uygun olacaktır.

ODANIZA UYGUN ÇERÇEVE ALIN
Araştırmalara göre aileniz ve sevdiklerinizin fotoğraflarının odanızda bulunması sizi daha sakin ve huzurlu yapıyor. Ancak bu fotoğraflarınızı uygun bir çerçeveye koymalısınız. Çerçevelerinizi odanızın tarz ve stiline uygun olarak seçin. Odanızın dekorundan farklı olan çerçeveler kötü bir görüntü oluşturur.

EŞYA VE OBJELER ARASINDAKI ORANTIYI DIKKATE ALIN
Odanız iç açıcı değilse ya da çok kalabalık gözüküyorsa, odanızda bir orantısızlık olabilir. Odanızdaki çok uzun ya da kısa, çok büyük ya da küçük eşya ve objeler kötü bir görüntüye sebep olabilir. Evinizi dekore ederken eşyalar ve objeler arasındaki orantıyı dikkate alın.

DOLAPLARINIZI DEPOLAMA iÇiN KULLANIN
Evin en büyük problemlerinden biri de depolama eksikliğidir. Odanıza bir göz atın ve eşyalarınızı nerelere saklayabileceğinizi hesaplayın. Duvara yaptıracağınızı bir dolap ya da yatağınızın altındaki çekmeceli dolap sorununuzu çözebilir.

YANLIŞ PERDE SEÇIMI EViNiZi KÖTÜ GÖSTERIR
Perdelerin odanızdaki tüm havayı değiştirebileceğini biliyor musunuz? Pencerenizin boyutuna ve odanızın stiline göre perde seçin. Farklı perdeleri deneyin ve evinize en çok yakışanı bulun.

Daire Tapusu Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Yatırımınızın boşa gitmemesi için konut almadan önce “Daire tapusu nasıl olmalı?” sorusunun cevabını bilmeniz gerekiyor. Gayrimenkulle ilgili yasal sorunlar yaşamamanız için elinizdeki tapu tipinin kat mülkiyetini belirten türden olması önem arz ediyor. Kat mülkiyetli veya daire tapusu dışındaki tapu türleri ise şu şekilde; hisseli tapu, kat irtifakı tapusu.

Daire tapusu nedir? Banka konut kredisiyle ilgisi var mı?

Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin banka kredisi başvurularının reddedilmesinin sebebi, tapu türünden kaynaklanıyor. Yatırımcıların veya ev sahibi olmak isteyenlerin banka kredisi başvuru sürecini olumlu sonuçlandıracak tapu türü, kat mülkiyetli tapu veya daire tapusudur. Daire tapusu, inşaat halindeki veya yapımı tamamlanmış olan binada ve arsada daireye ait yer olduğunu tescil eden tapu türü olarak geçiyor. Bu tapuyu alırken tapu üzerindeki daire numarasıyla satın alınacak dairenin numarasının birbirine uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kat mülkiyetinin olmadığı gayrimenkullerde ise, kat irtifakı söz konusu oluyor. Bu durum, arsa üzerinde yer alan binanın iskanının olmadığını gösteriyor. Belediyeden iskanla ilgili işlemler halledilmeden kat irtifakı tapusuyla banka kredisi almak mümkün olmuyor. İskan işlemlerinin tamamlanması halinde kat mülkiyet tapusu alınabiliyor. Kat irtifakı tapusunun kat

mülkiyetli tapuya dönüştürülmesi işlemlerinden sonra banka kredi başvuruları olumlu sonuçlanıyor.

Kat mülkiyeti veya daire tapusu üzerinde neler yazar?

Güvenilir tapu türlerinden birisidir. Yatırım yaptığınız gayrimenkulün size ait olduğunu gösteriyor. Kat mülkiyetli tapu ile kat irtifakı tapusu arasında birtakım farklılıklar yer alıyor. Kat mülkiyetli tapu, satın alınan dairenin arsa üzerinde tescil edilmiş bir mesken olduğunu belirtiyor. Söz konusu arsa üzerinde mülk sahibine ait katın numarası, dairenin m2 cinsinden yüzölçümü ve dairenin bulunduğu katın yazılması gerekiyor. Kat irtifakı tapusunda ise iskan olmadığı için bu detaylar yer almıyor. Dolayısıyla, yasal sürecin kat mülkiyetli tapudaki gibi tamamlanmadığını gösteriyor.

Tapu tipleri nelerdir? Üzerlerinde neler yazar?

Hisseli tapu: Miras yoluyla el değiştiren tapuyu ifade ediyor. Üzerinde varislerin kimler olduğu yazıyor. Ortak satın alınan gayrimenkul tapuları da, bu gruba dahil ediliyor. Gayrimenkulle ilgili herhangi bir tasarruf söz konusu olduğunda hissedarların tümünün rızası aranıyor.

Kat irtifakı tapusu: Belediyeden iskan izni alınmamış gayrimenkulleri ifade eden tapudur. İskan işlemlerinin tamamlanmasından sonra kat mülkiyetli tapu alınabiliyor. Kat mülkiyetli tapu almak için mülk sahiplerinin onaylı mimari proje, inşaat ruhsatı ve tapudan istenilen diğer evrakları tamamlamaları gerekiyor.

Güvenli bir gayrimenkul yatırımı için kat mülkiyetli tapu veya daire tapusuna sahip gayrimenkullere yatırım yapılması önem arz ediyor. Böylece alınan dairenin tüm yasal işlemleri tamamlanmış oluyor. Yatırımını gayrimenkul satın alarak değerlendirmek isteyenler era-karya.com üzerinden satılık daire fiyatlarını inceleyebilir.